Szkocja większości ludziom kojarzy się z dudami, whisky, spódnicami w kratę, a od 1995 roku także ze słynnym Williamem Wallacem. Planując swój urlop warto wziąć pod uwagę wyjazd do Szkocji. Jest to idealny wybór dla turystów, którzy zamiast bezczynnego leżenia na plaży, wolą wycieczkę w czasie której coś ciekawego zobaczyć. Szkocja to jedna z części składowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kraina słynie z przepięknych widoków. Szczególnie znane są wysokie skalne klify. Zwiedzanie Szkocji warto rozpocząć od jej stolicy czyli Edynburga. Jego zwiedzania należy zacząć od Old City. Jest to najstarsza część tego prawie pół milionowego miasta. Główna ulica starówki – Royal Mile – prowadzi od Edynburg Castle do pałacu Holyrood. Idąc tą najchętniej odwiedzaną przez turystów ulicą Edynburga mamy wrażenie, że cofnęliśmy się dobrych kilkaset lat wstecz. Wzdłuż niej znajdziemy liczne puby, restauracje, hotele i pensjonaty. Idąc dalej obowiązkowym punktem zwiedzania są ogrody Princes Street Gardens.  Na zwiedzanie Edynburga powinniśmy przeznaczyć co najmniej 3 -4 dni naszego urlopu. Kolejnym punktem na naszej turystycznej trasie będzie największe, bo liczące ponad sześćset tysięcy mieszkańców miasto Szkocji, czyli Glasgow. Na przyjeżdżających do miasta turystów czeka wiele atrakcji. Warto odwiedzić ogrody botaniczne i muzeum transportu, które w swych zbiorach ma gigantyczną kolekcję pojazdów. Poza tym istną perełką architektoniczną jest katedra św. Mungo.

Więcej…

Wielka Brytania jest chętnie odwiedzana przez turystów, i nic w tym dziwnego. Liczne atrakcje, różnorodne krajobrazy oraz bogaty dorobek kulturalny sprawiają, że Wyspy Brytyjskie są dobrym miejscem dla każdego turysty. Podróżowanie po Wyspach ułatwia dobrze zorganizowana komunikacja.  Gęsta jest tu siec linii kolejowych oraz sieć drogowa. Spore znaczenie ma tu również komunikacja lotnicza oraz żegluga śródlądowa. Bardzo dobrze jest tu rozwinięta baza noclegowa, przy czym najpopularniejszymi obiektami są pensjonaty. Popularnością cieszą się też hotele oraz motele, jednak to właśnie przytulne pensjonaty wiodą prym. Choć ruch turystyczny koncentruje się głównie wokół Londynu, nie brak na Wyspach Brytyjskich i innych ciekawych terenów.

Więcej…

Sama Anglia potrafi zaskoczyć turystów swą różnorodnością. Najczęściej odwiedzany jest Londyn, w którym znajdują się znane na całym świecie obiekty. To przede wszystkim średniowieczna twierdza Tower oraz katedra św. Pawła. Londyn to również Westminster, chętnie odwiedzany jako miejsce związane z rodziną królewską. Słynna jest londyńska Wieża Zegarowa z Big Benem oraz Pałac Buckingham. Chętnie zaglądają turyści również do dzielnicy o nazwie West End. Tu mieszka londyńska arystokracja, nie brak tu również ważnych placówek muzealnych oraz galerii. Chętnie odwiedzany jest też Windsor oraz Hampton. W Anglii oprócz Londynu miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym jest basen Tamizy.

Więcej…

Pod względem noclegów stolica Szkocji jest bardzo zróżnicowana. Jak wszędzie, da się znaleźć noclegi zarówno o najwyższym poziomie zakwaterowania, jak i o niższym standardzie, ale za to w przystępnej cenie. Najwyższe stawki proponują hotele. Edynburg słynie z pięknych, bogato urządzonych hoteli, niemniej jednak jeden nocleg w takim miejscu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Oczywiście w zamian za pełen komfort, świetną obsługę i znakomite jedzenie w restauracji. Najbardziej popularną formą noclegu są natomiast hostele i schroniska młodzieżowe. Oferują one pokoje o nieco niższym standardzie (aczkolwiek zawsze utrzymywany jest on na wysokim poziomie). Najtaniej śpi się w pokojach wieloosobowych, z łazienką znajdującą się na korytarzu. W każdym hostelu jest kuchnia, w której samodzielnie przygotować można sobie posiłek, dostęp do Internetu z jednym lub więcej komputerami, jak również czasem (nie zawsze) świetlica, w której można spędzać czy to wieczory, czy to deszczowe dni.

Więcej…

Spacerując po znajdujących się w Edunburgu uliczkach, każdy będzie miał możliwość poczucia niepowtarzalnego klimatu miasta, a tych uliczek jest aż jedenaście, dlatego też zdecydowanie nikt w takim miejscu i w jego okolicach nie będzie się nudził i w odpowiedni sposób będzie mógł wygospodarować czas, który tu spędził. Na pewno na każdego turystę czeka bardzo dużo atrakcji, dzięki którym będzie możliwe uznanie takiego pobytu za wyjątkowo udany i niepowtarzalny, który zdecydowanie zapadnie w pamięci każdej osobie, która go odwiedzi.

Więcej…

Hotele i kwatery prywatne to dwie najczęściej wybierane opcje noclegowe czy to na rodzinnych wakacjach czy w podróżach służbowych. Ostatnio, do tego duetu dołączyły również wygodne i komfortowe apartamenty do wynajęcia. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje wady i zalety i należy je dobrze poznać, zanim wybierzemy jakiś rodzaj zakwaterowania. Hotele są wygodne i luksusowe, możemy tam liczyć zarówno na obsługę 24 godziny na dobę jak i również wiele innych, dodatkowych udogodnień, takich jak restauracja, basen, sauna, jacuzzi, salon SPA, gabinet masażu czy profesjonalne zaplecze konferencyjne. Hotele z salonem SPA lub salami konferencyjnymi cieszą się o wiele większym zainteresowaniem, ponieważ są atrakcyjne również dla osób, które chcą skorzystać z prestiżowych zabiegów lub urządzić w hotelu konferencję. Prawie każdy większy hotel posiada na wyłączność restaurację. Jest to ważne nie tylko z perspektywy udostępniania jej gościom, ale również dzięki restauracji można obsługiwać wesela, chrzciny, komunie święte czy inne uroczystości rodzinne.

Więcej…

Delegacja czy podróż służbowa w interesach powinna być drobiazgowo zaplanowana, aby pracownik czuł się w niej komfortowo, nawet, gdy wyjeżdża w miejsce odległe od domu. Przygotowanie takich podróży służbowej obejmuje również znalezienie zakwaterowania dla pracownika lub całej grupy personelu. Do wyboru mamy kilka opcji i możliwości do wyboru. Dobrze jest zdecydować się na hotel, który jest komfortowy i na pewno zagwarantuje pracownikom najlepsze warunki. Musimy się jednak liczyć z tym, że takie rozwiązanie nie należy do najtańszych. Gdy w delegację wyjeżdża z kolei grupa pracowników, dobrą alternatywą dla hoteli są apartamenty do wynajęcia. Takie komfortowe i w pełni urządzone mieszkania sprawiają, że mogą się oni poczuć tam swobodnie, pracować, omawiać różne sprawy jak i odpoczywać. Apartamenty biznesowe są wyposażone w nowoczesny sprzęt, są to mieszkania przestronne i niekrępujące. Można zdecydować się na mieszkania jedno, dwu lub nawet trzypokojowe, wszystko jest uzależnione od ilości przebywających w delegacji osób. Mieszkania jednopokojowe, typu studio są idealne dla jednej lub dwóch osób.

Więcej…
Klimat w Szkocji

Klimat Szkocji z jednej strony łagodny, co oznacza, że nawet w czasie najchłodniejszych miesięcy zimowych takich jak grudzień, styczeń, luty często nie spada śnieg ani nie ma mrozów, ale jednocześnie również i w lecie nie bywa zbyt gorąco. Ponadto miasto zlokalizowane jest pomiędzy górami oraz oceanem, przez co mieszkańcy zmagają się na co dzień z wiatrem. Nieraz siąpi niewielki deszcz. Tego typu jednak warunki atmosferyczne dodają Edynburgowi uroku, a po pewnym czasie nawet przestaje się na nie zwracać jakąkolwiek uwagę.

 

 
9 Votes

Zajawki

Zabytki

Nie sposób wymienić wszystkich zabytków Edynburga jednym tchem. Miasto ma długą, burzliwą historię, a jego powstanie sięga czasów gockich. Dlatego też jadąc do Szkocji i decydując się na jego zwiedzanie, trzeba przeznaczyć na to nie jeden dzień, nie dwa, ale najlepiej cały tydzień. Oczywiście, da się dotrzeć wszędzie nawet w przeciągu dwóch dni, jednakże wówczas traci się to co najważniejsze – poznanie atmosfery miasta, mieszkańców, spokojną rozmowę z  przypadkowo spotkanymi przechodniami. Stąd też od pięciu dni do tygodnia jest optymalnym czasem chwilowego zamieszkania w Edynburgu. Najważniejszym i najbardziej monumentalnym zabytkiem stolicy Szkocji jest bez dwóch zdań zamek. Już sama jego lokalizacja przyciąga wzrok turystów, kusząc i nakazując wejście na dziedziniec. Otóż zamek położony jest na wzgórzu, a to – jak każde w tym państwie – jest niezwykle malownicze.

Więcej…
Warto odwiedzić

Ten, kto przyjechał do Szkocji mówi, że nie ma ona sobie równych w porównaniu z jakimkolwiek innym europejskim krajem. Skąd takie opinie? Dlaczego się one tak regularnie powtarzają? Żeby znaleźć prawdziwą odpowiedź, trzeba wybrać się do tego państwa i przekonać na własnej skórze, o czym mówią zakochani w Szkocji podróżnicy. Przede wszystkim wiele tu terenów zielonych, zadbanych choć starych – zamków, uroczysk, wrzosowisk. Pejzaże sprawiają, że czuć niesamowitą atmosferę miejsca, rodem z romantycznych poematów grozy. Obok tych wspaniałych krajobrazów powstawały miasta, równie atrakcyjne jak same zielone miejsca. Edynburg jest wart zobaczenia ze względu na swoją historię, na ogromną ilość zabytków, które przypominają jeszcze celtyckie czasy. Ale obok nich znajdują się również budynki nowoczesne, pokazujące znakomicie współczesność.

Więcej…
Historia Edynburga

Miasto liczy sobie długą tradycję. Już od pierwszej połowy piętnastego wieku funkcjonuje oficjalnie jako stolica Szkocji, jednak pierwsze przekazy na jego temat sięgają wiele wieków wstecz. W siódmym stuleciu na terenach dzisiejszego Edynburga założona została – jak to najczęściej bywało – twierdza obronna. Miała ona strzec osady przed nieprzyjaciółmi uderzającymi zarówno od strony lądu, jak i morza. Rozwój Edynburga przypada na wieki późniejsze. Wtedy to jego tereny podbili Szkoci, którzy uczynili z niego ośrodek kulturalno-gospodarczy. Od tego czasu zapanował w mieście względny porządek i aż do siedemnastego wieku nie toczyły się w nim bardziej krwawe walki. Następnie weszli do Edynburga Anglicy, zajęli go i dzięki temu zajęciu zdecydowali pokazać, jak wiele są warci. Aby pochwalić się swoją potęgą, wybudowali od podstaw zupełnie nową dzielnicę i nazwali ją New Town.

Więcej…
Edynburg dzisiaj

Współcześnie stolica Szkocji jest dużym (drugim co do wielkości), znakomicie prosperującym miastem. Jedno, co się nie zmieniło odkąd w siedemnastym wieku założone zostało New Town to kulturalny charakter tego miejsca. Każdego roku odbywa się tutaj niezliczona ilość imprez o różnym charakterze: muzycznym, artystycznym, tanecznym, teatralnym. Wszystko, co związane ze sztuką i kulturą, ma miejsce właśnie w Edynburgu. Dzięki temu jeśli już przyjedzie się do Szkocji na dłuższy czas, można zakosztować prawdziwej uczty nie tylko kulinarnej, ale również i duchowej.

Więcej…
Klimat w Szkocji

Klimat Szkocji z jednej strony łagodny, co oznacza, że nawet w czasie najchłodniejszych miesięcy zimowych takich jak grudzień, styczeń, luty często nie spada śnieg ani nie ma mrozów, ale jednocześnie również i w lecie nie bywa zbyt gorąco. Ponadto miasto zlokalizowane jest pomiędzy górami oraz oceanem, przez co mieszkańcy zmagają się na co dzień z wiatrem. Nieraz siąpi niewielki deszcz. Tego typu jednak warunki atmosferyczne dodają Edynburgowi uroku, a po pewnym czasie nawet przestaje się na nie zwracać jakąkolwiek uwagę.

Więcej…
Stereotyp Szkota

Wśród wielu narodów funkcjonuje dość utrwalony już stereotyp mieszkańca Szkocji. Ma on być chorobliwie skąpy, liczący każdy grosz i nie decydujący się na nic, cokolwiek w jego mniemaniu mogłoby się nie opłacać – według niego więc ojciec jest w stanie włożyć do walizki syna po to tylko, żeby ten nie musiał kupować biletu na samolot; dopiero kiedy okazuje się, że należy dopłacić za nadbagaż, pozwala dziecku wyjść z walizki, bo i tak pieniądze zostaną wydane. Jak ma się ten obraz do rzeczywistości? Czy Szkoci rzeczywiście przeliczają gotówkę w tak precyzyjny sposób?

Więcej…
Kuchnia regionalna

Wydawałoby się, że cała Wielka Brytania zdominowana została przez szybką i średnio zdrową potrawę. Chodzi oczywiście o ryby i frytki, będące niejako symbolem kulinarnych zainteresowań (i umiejętności) Brytyjczyków. Tymczasem niewielu ma świadomość, że Szkocja może poszczycić się niejedną narodową potrawą, a co najważniejsze – żywnością najczęściej ekologiczną, zdrową i pożywną. Obok pożywnych produktów białkowych, czyli przede wszystkim mięs (dużą rolę odgrywa dziczyzna, w szkockich lasach organizowane są zawody, w których myśliwi ze wszystkich rejonów pokazują swoje umiejętności) oraz przetworów mlecznych ogromną rolę w osładzaniu życia odgrywają wypieki. Do najpopularniejszych należą maślane kruche ciasteczka. Nie mogłoby również zabraknąć oczywiście puddingu – przygotowuje się go podobnie jak w innych rejonach Brytanii, niemniej jednak zużywa się na ich polanie o wiele więcej różnorakich sosów niż ma to miejsce na przykład w Anglii.

Więcej…
Edynburg

Głównym szlakiem turystycznym Edynburga jest Królewska Mila, czyli główna ulica tego średniowiecznego miasta. Jest to liczący półtora kilometra trakt królewski, który łączy dwie najważniejsze historycznie budowle w pięknej Szkocji, którymi są Pałac Holyrood oraz Zamek Edynburski. Pałac Holyrood jest zawsze oficjalną rezydencją królowej Wielkiej Brytanii, w czasie jej pobytu w Edynburgu. Warto nadmienić, że rok do roku w ogrodach tego pałacu królowa Brytyjska w lipcu urządza wielkie przyjęcie, z tłumem znamienitych gości. Ten królewski pałac wygląda imponująco.

Więcej…
Jak dotrzeć?

Do Edynburga, jako że leży na terenie Wielkiej Brytanii, najwygodniej dotrzeć samolotem. Przede wszystkim sama podróż trwa znacznie krócej niż gdyby jechać jakimkolwiek innym środkiem transportu. W porównaniu do autokaru, w którym przychodzi spędzić dwie doby oraz przebyć promem kanał La Manche i nieraz spędzić wiele czasu na granicy, do Szkocji da się dolecieć bez problemu w około trzy godziny. Regularne połączenia kursują z kilku miejsc w naszym kraju, w tym przede wszystkim z tych największych portów lotniczych. Aby móc dostać się na terytorium Wielkiej Brytanii, nie można zapomnieć paszportu. Kraj ten nie otworzył granic dla nas ani dla innych państw, dlatego też już po przylocie trzeba koniecznie przedstawić dokument celnikom. Na szczęście lotniska są dobrze zorganizowane, posiadają wiele różnych okienek, w zależności od tego, skąd się przybywa i obywatele Unii Europejskiej są obsługiwani bardzo szybko.

Więcej…
Szkoci dzisiaj

Szkoci należą do najbardziej praktycznych narodów europejskich. Poza kwestiami domniemanego skąpstwa, mieszkańcy mają zdroworozsądkowe i jednocześnie bardzo wesołe podejście do życia. Są pełni wigoru, lubią rozmawiać. Czasem przypisywana jest im też ksenofobia, zdecydowanie lepiej pasuje jednak do nich określenie przywiązanych do tradycji, co jest mylone czasem z niechęcią do przedstawicieli innych nacji.

Więcej…
Fiordy

Fiordy są jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii, ale również Szkocji. To one przyciągają miłośników pięknych, a jednocześnie surowych krajobrazów. Te długie, otoczone stromymi zboczami gór zatoki morskie wcinają się w głąb lądu, co daje niesamowity efekt. Na ich stromych zboczach dość skromnie rozwinęło się osadnictwo oraz przemysł, dzięki czemu do dziś tereny te mają wyjątkową wartość pod względem krajobrazowym. Fiordy znane są za to bardziej z tradycyjnych portów rybackich.  Ich powstanie związane jest z działalnością lodowców, które w taki oryginalny sposób ukształtowały wybrzeże.
To właśnie z tych niezwykłych fiordów znana jest przede wszystkim Norwegia na całym świecie i to one w dużym stopniu decydują o popularności tego kraju wśród turystów. To właśnie tu znajduje się największy fiord świata – Sognefjord, którego długość wynosi ponad 200 km. Drugi z największych i najważniejszych norweskich fiordów to Hardangerfjord, który z kolei wyróżnia się swą szerokością.
A gdzie jeszcze można zobaczyć fiordy?
Fiordy można zobaczyć również w Chile oraz na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Fiordy posiada również Kanada. I one również zasługują na uwagę i czasem są w stanie konkurować z surowym pięknym fiordów norweskich.

Nocowanie


Gdzie nocować?

Pod względem noclegów stolica Szkocji jest bardzo zróżnicowana. Jak wszędzi...


Noclegi

Spacerując po znajdujących się w Edunburgu uliczkach, każdy będzie miał mo...


Nowoczesne apartamenty dla gości biznesowych

Delegacja czy podróż służbowa w interesach powinna być drobiazgowo zaplanow...


Hotel, pokój lub kwatera

Hotele i kwatery prywatne to dwie najczęściej wybierane opcje noclegowe czy to...

Statystyki odwiedzin

Odsłon : 167648

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Popularne


Zabytki

Nie sposób wymienić wszystkich zabytków Edynburga jednym tchem. Miasto ma dł...


Warto odwiedzić

Ten, kto przyjechał do Szkocji mówi, że nie ma ona sobie równych w porównan...